Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

ЯК ОФОРМИТИ ПАЇ

13.04.2025
рубрика: Земельні спори
переглядів: 7
Ця інформація зацікавить осіб, які мають або мали в своїй родині «колгоспників».
Спершу зупинимося,  хто має права за законом як «колгоспник» на отримання земельної частки (паю).
Це особа, яка повинна бути прийнята в члени КСП, працювати до розпаювання та не втратити своє право отримати земельну частку (пай).. За відомостями архівних установ можливо встановити чи приймалася дана особа в колгосп на роботу, чи вона була прийнята в члени КСП.
Далі потрібно звернутися в сільську раду (на території якої знаходився колишній колгосп) з заявою, щоб врегулювати це питання в досудовому порядку з метою отримання земельної частки (паю).
Якщо сільська рада відмовляється у добровільному порядку виділяти земельну ділянку,  не залишається іншого шляху, як звернутися до суду.
Коли ви стикнулися із оформленням спадщини на пай, то в першу чергу слід з’ясувати, чи видавався спадкодавцю сертифікат на право на земельну ділянку (пай). Адже, відповідно до законодавства сертифікат є основним правовстановлюючим документом, на основі якого можливо успадкувати право на пай. Якщо невідомо, чи отримував спадкодавець такий сертифікат на землю, слід звернутись до відповідної районної державної адміністрації за місцем розташування земельного паю і з’ясувати це. У випадку втрати такого сертифікату, можна отримати його дублікат. Далі потрібно звернутися до нотаріальної контори для оформлення спадщини в загальному порядку. Якщо ж шестимісячний термін прострочений і спадкоємець не проживав разом зі спадкодавцем, то для прийняття спадщини необхідно звернутися до суду про поновлення строку для звернення із заявою до нотаріуса.
Виникають ситуації, коли «колгоспник» - спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не оформив сертифіката, був помилково не включений або безпідставно виключений зі списку, прикладеного до державного акта на право колективної власності на землю відповідного колективного с/г підприємства. У таких випадках, право спадкоємців на земельну частку (пай) порушене і підлягає відновленню, щоправда лише в судовому порядку.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Слід звернути увагу, що при розгляді судом подібних справ застосовується законодавство, що діяло на час існування відповідних правовідносин, тобто строк позовної давності становить 3 роки і порушення цього строку є підставою для відмови у позові. Тобто, якщо з моменту смерті спадкодавця пройшло вже три роки, шанси отримати рішення на вашу користь невеликі. Єдиний вихід – подавати до суду клопотання про відновлення строку позовної давності і доводити поважність причин через, які ви пропустили його.
Важливо зазначити, що відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у разі якщо до 1 січня 2028 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
З цього всього можна зробити висновки, якщо Ви маєте  права за законом  на земельний пай, але досі не оформили права на землю, то все  можливо змінити. Ви можете стати власником того майна, яке по праву належить Вашій родині!

Автор статті: юрист Марина Сторчак
 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті