Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

Порядок встановлення факту смерті на окупованій території

04.05.2023
рубрика: Захист прав ВПО
переглядів: 105
Велика кількість громадян, які перемістились з тимчасово окупованих росією територій України, втратили під час війни найцінніше – своїх рідних. Тож у багатьох внутрішньо переміщених осіб виникає питання: як підтвердити факт смерті рідних.
На тимчасово окупованих територіях діяльність державних органів влади України, в т. ч. органів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється.

Отримати документи, що підтверджують факт народження, смерті за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту народження або смерті та отримати відповідне свідоцтво про народження або смерть неможливо.
А документи, видані окупаційними органами, є недійсними та не можуть братися до уваги для встановлення смерті особи.

Що ж робити у такому випадку рідним особи, яка померла?

На сьогодні державна реєстрація факту смерті, що мала місце на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті на такій території.

Так потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території. І вже на підставі рішення суду можливо отримати свідоцтво про смерть особи державного зразка.
Таку заяву можуть подати члени сім’ї померлого, їхні представники або інші заінтересовані особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).

Слід зазначити, що заявники щодо справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ даної категорії на підставі пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

           Відповідно до вимог статі 318 Цивільного процесуального кодексу України, у заяві повинно бути зазначено:

•    який саме факт заявник просить встановити та з якою метою;
•    причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
•    докази, що підтверджують факт.

Така категорія справ розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, а ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню.
Проте бувають ускладнені ситуації, коли зацікавлена особа не можу самостійно подати таку заяву, або виникають складнощі з доведенням родинних стосунків чи з доведеністю самого факту смерті. В таких випадках адвокат зможе здійснити якісний правовий супровід.

 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті