Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

Усунення перешкоду у користуванні земельною ділянкою

19.06.2023
рубрика: Земельні спори
переглядів: 94
Особи, які мають у власності чи користуванні земельну ділянку не повинні порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів і дотримуватись правил добросусідства.

Що ж саме вважається перешкодою у користуванні земельною ділянкою?
Це може бути самовільне захоплення ділянки шляхом зведення будівель чи споруд, здійснення господарської діяльності, встановлення спірних межових знаків на чужій ділянці, самовільний проїзд через ділянку, забороні доступу (проходу) до ділянки, засмічення побутовими відходами і стічними водами та інше.
Власник чи орендар земельної ділянки має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Орендар має таке ж право на захист прав щодо орендованої земельної ділянки, що і власник земельної ділянки.  
Усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою можна вимагати шляхом переговорів з особою, яка здійснює такі перешкоди,  або ж звернення до уповноважених органів, або звернення до суду.
Зазвичай, результатом захисту права на земельні ділянки є відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права.

Добровільний порядок усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Власник чи користувач земельної ділянки може особисто або через представника звернутися до особи, що здійснює перешкоди у користуванні земельною ділянкою чи самовільно зайняла ділянку із вимогою про припинення здійснення неправомірних дій.
Звернутися можна усно або письмово, склавши звернення у довільній формі, вказавши відомості щодо права особи на земельну ділянку та вимогу про припинення здійснення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Письмове звернення можна вручити особі особисто або ж надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення та описом вкладення.  

Особа, що здійснює перешкоди у користуванні земельною ділянкою чи самовільно зайняла ділянку, може жодним чином не відреагувати на звернення або ж взагалі не визнати неправомірності своїх дій і відмовитися припиняти здійснення таких дій.
У такому разі вирішувати спір необхідно через органи, уповноважені на вирішення земельних спорів або ж у судовому порядку.

Відповідно до ст. 158 Земельного кодексу України органами, які уповноважені вирішувати земельні спори є органи місцевого самоврядування, до яких подається відповідна заява особою, чиї права були порушені.
Земельні спори розглядаються у тижневий строк з дня подання заяви, за участю сторін.
У рішенні органу місцевого самоврядування визначається порядок його виконання та передається сторонам у триденний строк з дня його прийняття.
У випадку виявлення у діях сторін земельного спору ознак правопорушень, відповідальність за які передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення чи злочинів, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, постійна комісія з розгляду земельних спорів, а також особа, що постраждала від таких діянь, мають право передати інформацію про такі факти до відповідних органів, що розглядають справи про адміністративні правопорушення чи здійснюють досудове розслідування злочинів.

Заява про вирішення земельного спору повертається заявнику органом місцевого самоврядування у разі, якщо не додержано вимог, встановлених для змісту заяви, не додано всіх необхідних документів; якщо заява подана особою, яка не має відповідних повноважень чи відповідна рада не уповноважена розглядати даний земельний спір.

Судовий порядок усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою
Рішення органу місцевого самоврядування за результатами розгляду земельного спору, з яким не погоджується особа може бути оскаржено у судовому порядку.
Варто зазначити, що існують земельні спори, які вирішуються виключно судом. А саме:  земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Згідно ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 3 ст. 212 ЗК України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Розгляд питань про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, а також вирішення інших земельних спорів, що відповідно до визначеної ЗК компетенції розглядалися органом місцевого самоврядування здійснюється судами в порядку цивільного судочинства.
Власник майна може звернутися до відповідного районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем знаходження земельної ділянки з позовом про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Із зазначеним позовом може звернутися також особа, яка відповідно до закону або договору має право володіння та користування майном, у тому числі у випадку, коли зазначені перешкоди чиняться власником такого майна.
Позовна давність до вимог про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном не застосовується, оскільки порушення прав триває у часі.

Адвокат з вирішення земельних спорів зможе супроводжувати вас на всіх етапах захисту права на вільне володіння та користування земельною ділянкою. Тому для позитивного вирішення земельного спору щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою звертайтеся за допомогою до відповідного спеціаліста.

 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті