Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

Відшкодування моральної шкоди

21.07.2023
рубрика: Цивільні справи
переглядів: 74
Шкода, завдана протиправними діями певної особи, поділяються на два типи. Є майнова шкода, яка полягає у компенсації шкоди, завданої власності чи здоров'ю постраждалої людини. Однак, крім нього, можливе відшкодування моральної шкоди. І це питання широко обговорюється у правозастосовній практиці.
Відповідно до п.3 постанови № 4 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.95  під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Питання про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, вирішується, наприклад, у таких випадках:
  • поширення, у тім числі через засоби масової інформації, відомостей, що не відповідають дійсності або викладені неправдиво;
  • відшкодування шкоди, завданої майну та здоров’ю (наприклад, у зв’язку з дорожньо-транспортною пригодою, залиттям квартири);
  • вчинення злочину;
  • пошкодження майна;
  • та інші випадки порушення прав особи.
У свою чергу в ч.2 ст.23 Цивільного кодексу України встановлено, що моральна шкода полягає:
  • у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
  •  у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;
  • у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
  •  у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
У ч.3 ст.23 Цивільного кодексу України передбачається, що «розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення».
Згідно ч. 1 ст. 1167 Цивільного кодексу України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
При визначенні розміру відшкодування моральної шкоди мають враховуватися вимоги розумності та справедливості.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності, обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають:
  • наявність такої шкоди,
  • протиправність діяння її заподіювача,
  • наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Моральні та фізичні страждання, сліди яких не можна однозначно встановити експертизою, такі неочевидні, що без досвідченого адвоката впоратися практично неможливо.
Саме участь адвоката у справах про відшкодування матеріальних та моральних збитків забезпечує успіх у вирішенні проблеми клієнта як у статусі позивача, так і у статусі відповідача.
Ми можемо допомогти захистити Ваші права та отримати компенсацію моральної шкоди, підготувати позов про відшкодування моральної шкоди та представити Ваші інтереси в суді.
 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті