Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

Зміна розміру аліментів

18.09.2023
рубрика: Сімейні справи
переглядів: 260
Аліменти - це кошти для утримання, які закон зобов'язує платити одного з батьків неповнолітньої дитини. Їх можуть перераховувати в добровільному порядку, а можуть - за рішенням суду.
Часто розірвання шлюбу та зіпсовані відносини призводять до того, що колишній чоловік приховує доходи, відмовляє у виплатах. Що робити у таких ситуаціях? Заручитися підтримкою адвоката у цивільних справах та йти до суду.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до статті 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі:
  • зміни матеріального або сімейного стану;
  • погіршення або поліпшення здоров'я когось із них;
  • в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Якщо аліменти були встановлені у добровільному порядку, то батькам необхідно внести відповідні зміни до нотаріально посвідченого договору (укладається окремий договір, який підписується сторонами та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню).
Якщо ж взаємної згоди між батьками не досягнуто з приводу зміни розміру аліментів або якщо виплата аліментів встановлена рішенням суду, то зміна їх розміру можлива тільки у судовому порядку.
Звертаємо вашу увагу на те, що позивачі у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору на підставі п.3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
У справах про зменшення розміру аліментів судова практика є достатньо усталеною: платник аліментів має довести суду і надати докази, що існують реальні підстави для такого зменшення.
У справах про збільшення розміру аліментів найчастіше позивачі посилаються на те, що встановлений раніше розмір аліментів (особливо, якщо він був встановлений у твердій сумі) став об’єктивно недостатнім для належного забезпечення дитини.
У разі нецільового витрачання аліментів платник аліментів має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці (стаття 186 СК України).
Зверніть увагу на те, що зміна сімейного стану позивача, а саме народження ще однієї дитини, не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів.
Позивач має довести факт погіршення свого майнового стану у зв'язку з народженням дитини від іншого шлюбу. Оскільки, батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою.
Зміна розміру аліментів — питання, що хвилює багатьох. Скласти та подати заяву про зміну розміру аліментів допоможе зробити наш адвокат з аліментів у Черкасах. До нашої практики входять не лише аліментні зобов'язання, а й захист з усіх сімейних питань, чи то розлучення, поділ майна подружжя чи суперечки про дітей.

 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті