Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

Стягнення коштів при ДТП

14.10.2023
рубрика: Правова допомога при ДТП
переглядів: 644
Враховуючи стрімко зростаючу кількість транспортних засобів, що припадають на частку кожного, хто проживає в Україні, частота дорожньо-транспортних пригод (ДТП) видається природною.
Природним є й бажання автомобілістів, які потрапили в ДТП, домогтися відшкодування збитків, завданих їхньому здоров'ю чи майну з вини іншого учасника дорожнього руху.
Особа, яка постраждала у ДПТ має право на відшкодування матеріальної шкоди (наприклад, це може бути ремонт автомобіля, відшкодування втрати товарної вартості тощо).
Такий обов’язок може покладатися на страхову компанію, якщо водії, які потрапили в ДТП, мають діючий страховий поліс. Тоді страхова компанія винуватця ДТП оплачує компенсацію постраждалій стороні.
За наслідками ДТП експерт страхової компанії оцінює ступінь пошкоджень автомобіля та визначає розмір відновлювального ремонту.
 Згідно зі ст. 29 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відшкодовуються витрати, пов’язані з відновлюваним ремонтом транспортного засобу з урахуванням фізичного зносу.
Таким чином, якщо автомобіль експлуатується більше 7 років (5 років — для авто з країн СНД), то при визначенні суми страхової компенсації буде враховуватись знос відповідних деталей. При цьому при здійсненні ремонту деталь буде ставитись нова, а відповідно — дорожча.
Пунктом 32.7 цього ж Закону визначено, що страхова компанія не відшкодовує шкоду, пов’язану із втратою товарного вигляду транспортного засобу.
Згідно із п. 12.1 вищезазначеного Закону, страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, передбаченої договором страхування.
Отже страхова компанія відшкодовує вартість збитків на ремонт авто, оцінену експертним шляхом за мінусом фізичного зносу, втрати товарної вартості та франшизи.
Часто буває так, що кошти, виплачені страховою компанією, не покривають повністю завдану  в результаті ДТП матеріальну шкоду.
В такому випадку різницю має виплатити водій, винний у вчиненні ДТП.
За загальним правилом, закріпленим у ч. 1 ст. 1166 ЦКУ, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 1194 Цивільного кодексу України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхового відшкодування для повної компенсації шкоди, зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою.
Вартість відновлення авто потрібно буде підтверджувати висновком експерта, а також слід зібрати та зберегти можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо витрат яких зазнав власник транспортного засобу, у зв’язку з його пошкодженням.
Так само потрібно буде діяти якщо  у винуватця ДТП немає обов’язкового страхового полісу.
У разі відмови винуватця добровільно оплатити ці кошти, доведеться звертатися до суду.
Також важливо пам'ятати, що при своєчасному зверненні до адвоката, особа, майну якій завдано шкоди, може добитися повного відшкодування спричиненої шкоди.
Стягнення коштів при ДТП на відшкодування витрат на лікування та на відшкодування моральної шкоди розглянемо в інших частинах зазначеної статті.
 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті