Семенюк Ольга Григорівна

Адвокат.
Спеціалізація: сімейне право, спадкове, правова допомога при ДТП, медичне право.

ПЕРЕХІД З ПЕНСІЇ ПО ІНВАЛІДНОСТІ НА ПЕНСІЮ ДЕРЖАВНОГО СЛУЖБОВЦЯ ДО ДОСЯГНЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ

01.12.2023
рубрика: Пенсійні справи
переглядів: 2450
Досить часто пенсіонерам, що отримують пенсію по інвалідності 1 чи 2 групи органи пенсійного фонду відмовляють у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника.
Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу N 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України Про державну службу N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу N 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Органи пенсійного фонду помилково посилаються на ч. 1 ст. 37 Закону України «про державну службу» № 3723-XII і роблять висновок, що особа набуде права на пенсію державного службовця лише після досягнення пенсійного віку (60, 62 роки).
Проте, дана норма поширюється виключно на працездатних державних службовців, а не інвалідів І та ІІ груп.
Так, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (…).

Право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII пов'язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII. Жодних додаткових умов для призначення такої пенсії у п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII не встановлено.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Також, право на перехід з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця до досягнення пенсійного віку (60 або 62 роки) було встановлено Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі N 822/524/18 у Постанові від 13.02.2019 року.
У даній справі зроблено висновок, що оскільки позивачка є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позивачка має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.


Тож у разі отримання відмови у переведенні вас з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця необхідно оскаржувати її до суду. Для оформлення позову та документів до суду звертайтеся за допомогою до кваліфікованого адвоката.


 
 

Залишити коментар


   



Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті